corona

Küresel COVID-19 salgını döneminde yapılacak olan diş tedavilerinde alınması önerilen ve polikliniğimizde uygulanan tedbirler aşağıda sıralanmıştır. Bu tedbirler belirlenirken Sağlık Bakanlığının rehberleri ve Uluslararası otoritelerin (CDC, ADA vb) önerileri dikkate alınmıştır. Günümüzde salgının etkinliği azalmaya başlaması ile tedbirlerimiz güncellenmiştir.

 1. Kliniğimiz sürekli Hepa filtreden geçirilmiş %100 taze hava ile havalandırılmaktadır. 
 2. Klinik dışına hava çıkmaması için negatif basınçlı olarak tasarlanmıştır. 
 3. Tüm kliniklerde işlem yapılırken saçılma ihtimali olan aerosolü kaynağında toplayıp Hepa filtreden geçirerek dış ortama atan ek bir sistem bulunmaktadır.
 4. Tüm hasta ve çalışanlarımız için el antiseptiği kullandırılmakta ve cerrahi maske takmaları sağlanmaktadır.
 5. Kapı kolları, elektrik düğmeleri, tezgahlar ve musluklar gibi el değen yüzeyler sık sık dezenfekte edilmektedir.
 6. Tüm kargo ve diğer paketler yüzeyleri dezenfektanla silinip içeriye alınmaktadır.
 7. Hastalarımız, tedavi odasına girdikten sonra maskesini çıkartması, odayı terk etmeden de takması yönünde bilgilendirmektedir.
 8. Polikliniğin tesisat suyu UV lamba ile steril edilmektedir.
 9. Muayene ve tedavilerde uzman diş hekiminiz ve yardımcıları özellikle aerosollü işlemlerde; ameliyat önlüğü, bone, FFP2 veya N95 maske, gözlük ve/veya yüz siperi kullanmaktadır.
 10. Diş hekiminiz, an az %72 alkol içeren el antiseptiği veya 2 dakika sıvı sabunla el yıkayarak her hastadan önce ve sonra el hijyeni sağlanmaktadır
 11. Daha önce de olduğu gibi saçılan sıvılardan veya diğer yaralanma risklerinden korumak için tüm hastalarımıza koruyucu gözlük takılmaktadır.

Güncel gelişmelere göre bu uygulamalar sürekli gözden geçirilmekte ve gerektiğinde değişiklik ve eklemeler yapılmaktadır. Bu tedbirler en başta hastalarımızın ve kendilerine hizmet sunan ekibimizin sağlığı için alınması gereken tedbirlerdir. Anlayışla karşılanacağını umarak, herkese sağlıklı günler dileriz.

Hastalarımız nelere dikkat etmeli

 1. Ventilli maske (üzerinde plastik çıkıntı olan maskeler) kullanılmasını önermiyoruz. Ventil nefes verildiğinde havanın süzülmeden kolay bir şekilde dışarı atılması için kullanılır. Toplumda maske kullanılmasının temel amacı kişinin hastalığı karşı tarafa bulaştırmasını önlemektir. Bu tür maskeler bu fonksiyonu görmez, tek yönlü koruma sağlar. Yani sadece takan kişiyi korur.
 2. Maske takarken ağız ve burnu sarması çok önemlidir. Cerrahi maskenin burun bölgesinde bir tel bulunur. Bu tel maskenin burun çevresine tam olarak oturması için parmaklarımızla şekillendirilmelidir. Ağız ve burun tam olarak kapatılmadığı sürece maskenin koruyuculuğu yoktur veya çok azalmıştır.
 3.  Maskelerin yüzeyinde boyama veya süslemeler yapılması koruyuculuğunu azaltabilir. Bu nedenle önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir