corona

Küresel COVID-19 salgını döneminde yapılacak olan acil diş tedavilerinde genel olarak alınması önerilen ve polikliniğimizde uygulanan tedbirlerin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır. Bu tedbirler belirlenirken Sağlık Bakanlığının rehberleri ve Uluslararası otoritelerin (CDC, ADA vb) önerileri dikkate alınmıştır.

 1. Bina girişinde tüm hastalarımızın HES kodu sorgulaması yapılmaktadır.
 2. COVID-19 geçiren hastalarımız swab testleri negatif olduktan 14 gün sonra diş tedavisi için randevu verilmektedir.
 3. Tüm hasta ve çalışanlarımız için el antiseptiği kullandırılmakta ve cerrahi maske takmaları sağlanmaktadır.
 4. Sosyal mesafeye dikkat edilmektedir.
 5. Zorunlu olmadıkça (çocuk hastalarımız gibi) refakatçi alınmamaktadır.
 6. Kliniğimiz sürekli Hepa filtreden geçirilmiş %100 taze hava ile havalandırılmaktadır. 
 7. Klinik dışına hava çıkmaması için negatif basınçlı olarak tasarlanmıştır. 
 8. Tüm kliniklerde işlem yapılırken saçılma ihtimali olan aerosolü kaynağında toplayıp Hepa filtreden geçirerek dış ortama atan ek bir sistem bulunmaktadır.
 9. Sizlerin sağlığı için bekleme salonundaki tüm dergi, kitap, gazete ve oyuncaklar kaldırılmıştır.
 10. Kapı kolları, elektrik düğmeleri, tezgahlar ve musluklar gibi el değen yüzeyler sık sık dezenfekte edilmektedir.
 11. Tüm kargo ve diğer paketler yüzeyleri dezenfektanla silinip, gerektiğinde UV sterilizasyondan geçirildikten sonra içeriye alınmaktadır.
 12. Hastalarımız, tedavi odasına girdikten sonra maskesini çıkartması, odayı terk etmeden de takması yönünde bilgilendirmektedir.
 13. Tedavi öncesi tüm hastalarımıza %1,5 oksijenli su ile gargara yaptırılmaktadır.
 14. Daha önce de olduğu gibi tedavide kullanılan tüm başlıklar her hastadan sonra steril edilmektedir.
 15. Polikliniğin tesisat suyu UV lamba ile steril edilmektedir.
 16. Tedavi odaları sürekli havalandırılmakta ve her hastadan sonra, tedavi ünitesi ve zemin dezenfekte edilmektedir.
 17. Muayene ve tedavilerde uzman diş hekiminiz ve yardımcıları; ameliyat önlüğü, bone, FFP2 veya N95 maske, gözlük ve/veya yüz siperi kullanmaktadır.
 18. Bu tür işlemler, günün son saatine alınmakta ve tüm gece ortamın havalanması sağlanmaktadır.
 19. Diş hekiminiz, an az %72 alkol içeren el antiseptiği veya 2 dakika sıvı sabunla el yıkayarak her hastadan önce ve sonra el hijyeni sağlanmaktadır
 20. Daha önce de olduğu gibi saçılan sıvılardan veya diğer yaralanma risklerinden korumak için tüm hastalarımıza koruyucu gözlük takılmaktadır.
 21. Kullanılan bilgisayarların klavye ve fareleri, cep telefonları ve sabit telefonlar dezenfekte edilmektedir.
 22. Personelimize tedbirler ve güncellemelerle ile ilgili sürekli eğitim verilmektedir. Tüm ekibin katıldığı eğitimler telekonferans yöntemiyle yapılmaktadır.

Güncel gelişmelere göre bu uygulamalar sürekli gözden geçirilmekte ve gerektiğinde değişiklik ve eklemeler yapılmaktadır. Bu tedbirler en başta hastalarımızın ve kendilerine hizmet sunan ekibimizin sağlığı için alınması gereken tedbirlerdir. Anlayışla karşılanacağını umarak, herkese sağlıklı günler dileriz.

Hastalarımız nelere dikkat etmeli

 1. Öncelikle tüm hastalarımıza evden çıktığında Tip I cerrahi maske kullanmasını öneriyoruz. Tip II veya Tip IIR cerrahi maskeler ile FFP2/N95 veya FFP3 solunum maskeleri toplumsal ortamlarda gereksizdir ve kullanımını önermiyoruz. Bu tür maskelerin gereksiz yere yaygın kullanımı virüs bulaşma riski yüksek olan sağlık çalışanlarının maskelere ulaşımını da zorlaştırmaktadır.
 2. Ventilli maske (üzerinde plastik çıkıntı olan maskeler) kullanılmasını önermiyoruz. Ventil nefes verildiğinde havanın süzülmeden kolay bir şekilde dışarı atılması için kullanılır. Toplumda maske kullanılmasının temel amacı kişinin hastalığı karşı tarafa bulaştırmasını önlemektir. Bu tür maskeler bu fonksiyonu görmez, tek yönlü koruma sağlar. Yani sadece takan kişiyi korur.
 3. Maske takarken ağız ve burnu sarması çok önemlidir. Cerrahi maskenin burun bölgesinde bir tel bulunur. Bu tel maskenin burun çevresine tam olarak oturması için parmaklarımızla şekillendirilmelidir. Ağız ve burun tam olarak kapatılmadığı sürece maskenin koruyuculuğu yoktur veya çok azalmıştır.
 4.  Maskelerin yüzeyinde boyama veya süslemeler yapılması koruyuculuğunu azaltabilir. Bu nedenle önerilmemektedir.
 5. Diş hekimine giderken tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece yalnız gidilmelidir. Kliniklerde refakatçi alınması bulaşma riskini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir