Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını sonrası toplumun büyük çoğunluğu rutin yaşantısından uzaklaşıp evde kalmak zorunda kalmıştır. Günlük alışkanlıklarımızı tamamen değiştiren bu durum, ağız bakım alışkanlarımızı da etkilemektedir.

Diş hekimliğinin sunduğu tüm hizmetler, muayene dahil, aerosol oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle virüs bulaşma riski en yüksek meslek grubudur. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Diş Hekimleri Birliği acil müdahaleler dışındaki tüm tedavilerin ertelenmesini önermektedir. Bu nedenle diş hekimliği hizmetleri tüm dünyada önemli ölçüde sınırlanmıştır.

Tüm bu bilgiler ışında özellikle salgın döneminde ağız bakımımıza daha fazla dikkat etmeliyiz. Ayrıca diş macunumuz dahil hiçbir kişisel eşyamızı paylaşmamalıyız.

Tam bir ağız bakımı için diş fırçalamaya ek olarak mutlaka diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımı da gereklidir. Tek başına fırça kullanımı ile dişlerimizin arasını temizlemek mümkün değildir.

Hastalarımız tarafından sıklıkla sorulan bir soru “hangi diş macununu önerirsiniz?” şeklindedir.

Ağız bakımında en önemli şey mekanik temizliktir. Diş macunu ikinci planda öneme sahiptir. Diş macunu; temizlik etkinliğini artırmak, flor içeriği ile diş çürüğü riskini azaltmak ve daha ferah bir nefes sağlamak için yararlıdır.

Bu süreçte 0535 047 23 44 nolu Whatsapp danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda normal düzenimize dönmek dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir