Prof. Dr. Serkan Polat

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

serkan.polat@akadentia.com

1996 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini bitirmiştir. 2002 yılında Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi doktora programından mezun olmuştur. 2006 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör unvanı almıştır. Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği, European Association for Cranio-Maxillo-Facial Surgery ve International Association for Dental Research üyesidir. 26 yılın üzerinde klinik deneyime sahiptir.

1997 yılında Sulzer Medica Sulzer Calcitek Inc. tarafından düzenlenen “A comprehensive surgical training program featuring Sulzer Calcitek’s Spline Dental Implant System” konulu eğitim programını tamamlamıştır. 1997 yılından itibaren implant uygulamaları yapmaktadır.

2006 Mayıs – 2007 Mart ayları arasında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi AD’da Doç. Diş Tbp. Ast/Tğm olarak hizmet vermiştir. 2011 Aralık – 2012 Ocak aylarında “St George’s University Hospitals, Department of Oral and Maxillofacial Surgery”kliniğinde gözlemci öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Prof. Dr. Serkan Polat, klinik ve araştırma ortamında kullanılan İngilizce “Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD; Schiffman et al. 2014)” enstrümanı için İsveç’in Malmö şehrinde Nisan 2015’te düzenlenen eğitim ve kalibrasyon kursunu başarıyla tamamlamıştır.

“International Network for Orofacial Pain and Related Disorders Methodology (INfORM)” tarafından hazırlanmış olan “Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (2014)”ün Türkçe sürümünü hazırlayan ekibin başında bulunmaktadır (https://ubwp.buffalo.edu/rdc-tmdinternational/tmd-assessmentdiagnosis/dc-tmd/dc-tmd-translations/).

2012 ile 2016 yılları arasında Diş Hekimliği Dekanları Konseyinin “Eğitim ve Araştırma Alt Kurulu” başkanlığını yürütmüştür. Alt Kurul bu dönemde “Mezuniyet Öncesi Diş Hekimliği Eğitimi ulusal Çekirdek Eğitim Programı – 2016” (DUÇEP-2016) olmak üzere “Diş Hekimliği Fakültelerinin Öğrenci Alabilmeleri için Gerekli Olan Asgari Kriterler”, “Türkiye’de Akademik Ortamın İyileştirilmesi” gibi ülkemiz için önemli olan çalışmalara imza atmıştır. Prof. Dr. Serkan Polat aynı kurulda Nisan 2022 tarihine kadar ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlığını temsilen üye olarak görev yapmıştır. Süresi dolmuş olan Alt Kurulu tüm üyeleri, son olarak DUÇEP-2021 Diş Hekimliği Dekanları Konseyine bu tarihte teslim etmiş ve Konseye veda etmiştir. Diş hekimliği eğitimine gönül vermiş olan bu ekip, Ulusal Diş Hekimliği Eğitim Gönüllüleri Grubu olarak (www.udeg.org) çalışmalarına devam etmektedir.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası dergiye hakemlik yapmıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda konferanslar vermiştir. “Principles of Oral and Maxillofacial Surgery” kitabının Türkçe sürümünün bölüm editörlüğünü yapmıştır. “Rijit membran ile greftsiz kemik oluşturma yöntemi” isimli patenti bulunmaktadır.

Mesleki ilgi alanları; implantoloji (sinüs lifting, blok greft uygulamaları, piezocerrahi, all on four) temporomandibuler eklem rahatsızlıkları (çene eklemi hastalıkları), lazer uygulamaları ve ağız cerrahisi işlemleridir. Son yıllarda özellikle çözüm bulunmakta zorlanılan ağrılı hastalarda botulinum toksin uygulamaları üzerine çalışmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir