Gülümseme kişinin diş ve dudaklarının şekil ve hareketi ile güzel duygularını ifade etme yeteneğidir. Kişinin mutluluğunun bir göstergesidir. Estetik bir gülüş, yüz ve diş yapılarının uyumu ile sağlanabilir.

Günümüzde beklentisi yüksek kişiler için sadece biyolojik ve fonksiyonel olarak sorunsuz ağızlar yeterli olmamaktadır. Kendi fiziksel özellikleriyle ve daha önemlisi kişilikleriyle uyumlu, kendine has doğal bir gülümseme arzu edilmektedir. Dijital gülüş tasarımı bu beklentiye cevap verebilmek için geliştirilmiştir.

Bu kavram, önceden hazırlanmış yüksek kalitede dijital fotoğraf ve videolar ile dişler, dişetleri, dudaklar ve gülümseme özelliklerinden yararlanarak, hastanın yüz ve diş oranlarını analiz etmeye dayanır.

Gülüş tasarımı, kişiye özel hazırlanır. Dişler ve dudaklar birlikte değerlendirilir. Renk seçimi, modelleme, estetik planlama ve dişeti görünümü hastaya özgü tasarlanır.

Gülüş tasarımı fotoğraf ve video çekimleri ile başlar. Hekim ve hasta görüşmesi önemlidir. Hastanın beklentileri, şikayetleri ve önceki deneyimleri değerlendirilir.

Var olan şablonlar kullanılarak, bilgisayar ortamında tasarım yapılır ve hastayla paylaşılır. Daha sonra hastadan elde edilen alçı diş modelleri üzerinde mum ile modelaj yapılır. Model üzerindeki bu görüntü diş rengindeki kompozit materyallerle hasta ağzına uygulanarak hastanın beğenisine sunulur. Bu aşamada dişlerde hiçbir aşındırma yapılmaz ve zararsız bir işlemdir. Mock-up (mokap diye okunur) olarak isimlendirilen bu aşamada hasta nihai durumu hakkında fikir sahibi olur.

Gülüş tasarımında dişler ve diş kapanış durumuna göre lamina (yaprak porselen), tam seramik kron, zirkonyum kron kullanılabilmektedir. Lamina bazı durumlarda hiç diş kesmeye gerek kalmaksızın uygulanabilmektedir. Dişe uyumu üst düzeyde olduğu için de ağız bakımı kolaylıkla yapılabilmektedir. Genellikle en estetik sonuçlar sırasıyla lamina, tam seramik kronlar ve zirkonyum kronlarla alınmaktadır.

Metal destekli porselen kronların alt yapısında krom kobalt alaşımı kullanılır ve koyu renklidir. Zirkonyum da bir metaldir, ancak beyaz renkli olduğu için üzerine kaplanan porselen daha estetik sonuçlar verir. Polikliniğimizde ön dişlerde lamina, tam seramik kron ve zirkonyum önerilmekteyken; arka dişlerde ve uzun köprülerde zirkonyum yerine krom/kobalt destekli (geleneksel) porselen kaplama dişler tercih edilmektedir.

Aşağıda örnek bir gülüş tasarımının kliniğimizdeki aşamaları verilmiştir.

Örnek bir hasta görüntüsü

 

Mock-up uygulaması

Hasta ile fikir alışverişi yapılarak, beklentiler ve elde edilmesi beklenen sonuçlar değerlendirilir. Hastanın onayı alındıktan sonra nihai restorasyonun üretilmesi ve hastaya uygulanması aşamasına geçilir. Bu restorasyonlar genellikle lamina olarak isimlendirilen yaprak şeklinde ince restorasyonlardır. Estetik olarak çok başarılı sonuçlar veren bu tür restorasyonların hem diş hekimi hem de laboratuvar aşamalarında çok hassas çalışmak gerekmektedir.

 

Laminalar tamamlandıktan ve daimi olarak yapıştırıldıktan sonraki görüntü

Gülüş tasarımında diş hekiminin görevi, dikkatli bir teşhis, analiz ve uygulama süreci sağlamaktır. Günümüzde bu uygulamanın mümkün olduğunca koruyucu olması arzu edilir. Amaç diş yapısında en az madde kaybı ile üst düzey estetik ve sağlamlık sağlamaktır.

Estetik bir gülümsemede beyaz ve düzgün dişler kadar bu dişlerle uyumlu olan sağlıklı diş etleri de önem arz eder. Sağlıklı diş eti uçuk pembe renkli, dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışan, portakal kabuğunun yüzeyi gibi pütürlü olmalıdır.

Diş etlerine uygulanan estetik çalışmalara “pembe estetik” adı verilir.

Diş eti estetiğinin sağlanmasında, öncelikle hastaya ağız hijyeni eğitimi verilip, diş taşlarının temizlenmesi, gerekirse ileri periodontal tedavi uygulamaları ve lazer uygulamaları yapılıp dişetlerinin sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

Pembe estetik yöntemleri

Rejeneratif Yöntem: Periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden yapılmasını sağlamaktır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, membran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin diş eti ceplerinin oluştuğu bölgelerde fazla olan diş etinin alınması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik formuna sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Gingivoplasti: Bu işlem fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesini düzelten gingivektomiden daha ufak çaplı bir operasyondur.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı nedeniyle kısa bir görünüm varsa, üzerine yapılacak kaplamaya yeterli tutuculuk sağlayamayacaksa, diş eti altına uzanan çürük varlığında, dişlerde kron boyu uzatılarak fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Botoks uygulaması: Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, üst dudağa yapılan botoks uygulaması ile üst dudağın yukarı çekilmesi azaltılarak diş etleri daha az görünür hale getirilebilir. Botoksun etkisinin devam edebilmesi için yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanma gerekliliği göz önüne alınmalıdır.

Lamina ve Tam Seramik Kron fiyatları ne kadardır?

İnternet sitesi üzerinden hizmet fiyatı yayınlamak mevzuata aykırı olduğundan, fikir vermesi açısından 2019 yılına ait Türk Diş Hekimleri Birliği fiyat tarifesindeki fiyatlar paylaşılmıştır. Bu liste her yıl güncellenmektedir ve asgari maliyetler hesaplanarak belirlenmektedir, bu nedenle piyasadaki fiyatlar bu rakamların üzerinde olmaktadır. Buna göre lamina fiyatı 1155 TL (listedeki adı Laminate Veneer (Seramik) şeklindedir), tam seramik kron fiyatı ise 1105 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir