Ankara Gülüş Tasarımı

Gülümseme kişinin diş ve dudaklarının şekil ve hareketi ile güzel duygularını ifade etme yeteneğidir. Kişinin mutluluğunun bir göstergesidir. Estetik bir gülüş, yüz ve diş yapılarının uyumu ile sağlanabilir.

Günümüzde beklentisi yüksek kişiler için sadece biyolojik ve fonksiyonel olarak sorunsuz ağızlar yeterli olmamaktadır. Kendi fiziksel özellikleriyle ve daha önemlisi kişilikleriyle uyumlu, kendine has doğal bir gülümseme arzu edilmektedir. Dijital gülüş tasarımı bu beklentiye cevap verebilmek için geliştirilmiştir.

Bu kavram, önceden hazırlanmış yüksek kalitede dijital fotoğraf ve videolar ile dişler, dişetleri, dudaklar ve gülümseme özelliklerinden yararlanarak, hastanın yüz ve diş oranlarını analiz etmeye dayanır.

Gülüş tasarımı, kişiye özel hazırlanır. Dişler ve dudaklar birlikte değerlendirilir. Renk seçimi, modelleme, estetik planlama ve dişeti görünümü hastaya özgü tasarlanır.

Gülüş tasarımı fotoğraf ve video çekimleri ile başlar. Hekim ve hasta görüşmesi önemlidir. Hastanın beklentileri, şikayetleri ve önceki deneyimleri değerlendirilir.

Var olan şablonlar kullanılarak, bilgisayar ortamında tasarım yapılır ve hastayla paylaşılır. Daha sonra hastadan elde edilen alçı diş modelleri üzerinde mum ile modelaj yapılır. Model üzerindeki bu görüntü diş rengindeki kompozit materyallerle hasta ağzına uygulanarak hastanın beğenisine sunulur. Bu aşamada dişlerde hiçbir aşındırma yapılmaz ve zararsız bir işlemdir. Mock-up (mokap diye okunur) olarak isimlendirilen bu aşamada hasta nihai durumu hakkında fikir sahibi olur.

Gülüş tasarımında dişler ve diş kapanış durumuna göre lamina (yaprak porselen), tam seramik kron, zirkonyum kron kullanılabilmektedir. Lamina bazı durumlarda hiç diş kesmeye gerek kalmaksızın uygulanabilmektedir. Dişe uyumu üst düzeyde olduğu için de ağız bakımı kolaylıkla yapılabilmektedir. Genellikle en estetik sonuçlar sırasıyla lamina, tam seramik kronlar ve zirkonyum kronlarla alınmaktadır.

Metal destekli porselen kronların alt yapısında krom kobalt alaşımı kullanılır ve koyu renklidir. Zirkonyum da bir metaldir, ancak beyaz renkli olduğu için üzerine kaplanan porselen daha estetik sonuçlar verir. Polikliniğimizde ön dişlerde lamina, tam seramik kron ve zirkonyum önerilmekteyken; arka dişlerde ve uzun köprülerde zirkonyum yerine krom/kobalt destekli (geleneksel) porselen kaplama dişler tercih edilmektedir.

Aşağıda örnek bir gülüş tasarımının kliniğimizdeki aşamaları verilmiştir.

Gülüş Tasarımı
Örnek bir hasta görüntüsü (diş taşı temizliği sonrası)

 

Mokap
Mock-up uygulaması

Hasta ile fikir alışverişi yapılarak, beklentiler ve elde edilmesi beklenen sonuçlar değerlendirilir. Hastanın onayı alındıktan sonra nihai restorasyonun üretilmesi ve hastaya uygulanması aşamasına geçilir. Bu restorasyonlar genellikle lamina olarak isimlendirilen yaprak şeklinde ince restorasyonlardır. Estetik olarak çok başarılı sonuçlar veren bu tür restorasyonların hem diş hekimi hem de laboratuvar aşamalarında çok hassas çalışmak gerekmektedir.

Gülüş Tasarımı Ankara Diş Polikliniği
Laminalar tamamlandıktan ve daimi olarak yapıştırıldıktan sonraki görüntü

Gülüş tasarımında diş hekiminin görevi, dikkatli bir teşhis, analiz ve uygulama süreci sağlamaktır. Günümüzde bu uygulamanın mümkün olduğunca koruyucu olması arzu edilir. Amaç diş yapısında en az madde kaybı ile üst düzey estetik ve sağlamlık sağlamaktır.

Gülüş tasarımı yapılırken, kapanış bozukluğunu ve diş çapraşıklıklarını ortadan kaldırmanın en ideal yolu ortodontik tedavi yapılmasıdır. Çünkü lamina ve kaplamalarla dişlerdeki düzeltme miktarı sınırlı olmakta, bazen de estetik olmayan sonuçlar ortaya çıkartabilmektedir. Uygun vakalarda ortodonti ve protez gibi birden fazla uzmanlığın birlikte çalıştığı (multidisipliner) vakalarla daha ideal tedaviler yapılabilmektedir.

Örneğin aşağıdaki vakada Ortodonti ve Protez uzmanımız tarafından yapılan multidisipliner bir vaka bulunmaktadır. Dişler arasında boşluklar bulunmakta, alt dişlerin önde ve dışta olduğu bir kapanış mevcuttur (normalde alt dişler içte kapanır). Ortodontik tedavi sonrası lamina uygulamasına uygun hale gelen hastamızda üst ön dişlere 4 adet lamina yapılmıştır.

Gülüş Tasarımı Ankara
Diş taşı temizliği ve parlatma işleminden sonraki görüntü.

 

Üst çene ortodontik tedavi
Üst çene ortodontik tedavi süreci tamamlandıktan sonra (yaklaşık 6 ay)

 

Lamina uygulaması
Üst çeneye 4 adet lamina uygulaması yapıldıktan sonraki görüntü (yaklaşık 1 hafta)

 

Gülüşü Tasarımı
Gülümseme sırasında dişlerin görüntüsü

Estetik bir gülümsemede beyaz ve düzgün dişler kadar bu dişlerle uyumlu olan sağlıklı diş etleri de önem arz eder. Sağlıklı diş eti uçuk pembe renkli, dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışan, portakal kabuğunun yüzeyi gibi pütürlü olmalıdır.

Diş etlerine uygulanan estetik çalışmalara “pembe estetik” adı verilir.

Diş eti estetiğinin sağlanmasında, öncelikle hastaya ağız hijyeni eğitimi verilip, diş taşlarının temizlenmesi, gerekirse ileri periodontal tedavi uygulamaları ve lazer uygulamaları yapılıp dişetlerinin sağlıklı hale getirilmesi gerekir.

Pembe estetik yöntemleri

Rejeneratif Yöntem: Periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden yapılmasını sağlamaktır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, membran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin diş eti ceplerinin oluştuğu bölgelerde fazla olan diş etinin alınması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik formuna sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Gingivoplasti: Bu işlem fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesini düzelten gingivektomiden daha ufak çaplı bir operasyondur.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı nedeniyle kısa bir görünüm varsa, üzerine yapılacak kaplamaya yeterli tutuculuk sağlayamayacaksa, diş eti altına uzanan çürük varlığında, dişlerde kron boyu uzatılarak fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Biyolojik toksin uygulaması: Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, üst dudağa yapılan biyolojik toksin uygulaması ile üst dudağın yukarı çekilmesi azaltılarak diş etleri daha az görünür hale getirilebilir. Biyolojik toksin etkisinin devam edebilmesi için yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanma gerekliliği göz önüne alınmalıdır.

Lamina, Tam Seramik Kron ve Metal Destekli Seramik Kron Fiyatları Ne Kadardır?

İnternet sitesi üzerinden hizmet fiyatı yayınlamak mevzuata aykırı olduğundan, fikir vermesi açısından Türk Diş Hekimleri Birliği (TBD) tarafından yayınlanan “Diş Hekimlerinin Uygulayacakları Ağız ve Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” fiyatları paylaşılmıştır. Bu liste her yıl güncellenmektedir ve Türkiye’de sunulan diş tedavi hizmetlerinin fiyatları için bir rehber niteliğindedir. 2023 yılı için önerilen seramik lamina fiyatı 7690 TL (listedeki adı Laminate Veneer (Seramik) şeklindedir), tam seramik kron fiyatı 6410 TL, geleneksel metal destekli kron (listedeki adı Veneer Kuron (Seramik) fiyatı ise 2880 TL’dir. Seramik lamina dışında estetik kompozit dolgu malzemeleri ile de laminalar yapılabilmektedir ve fiyatları 2290 TL olarak önerilmiştir. Kompozit laminalar tek seansta yapılabilmektedir.

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadardır?

TDB fiyat tarifesinde sağlıklı bir dişin beyazlatma fiyatı 505 TL, cansız bir dişin 635 TL, bir çenedeki tüm dişlerin beyazlatma ücreti ise 3010 TL, alt ve üst çenedeki tüm dişlerin beyazlatılmasının maliyeti ise 6020 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlara beyazlatma için kullanılan malzeme dahil değildir.

Kliniğimizde sunulan hizmetler hakkında bilgi ve randevu almak için 0 312 433 33 21 i arayabilir, 0535 047 23 44 nolu WhatsApp/BİP hattımızdan bize ulaşabilir veya bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

8 thoughts on “Gülüş Tasarımı

  1. Merhaba,
   Kaplama fiyatları tek bir diş için verilmektedir. Yapılacak olan kaplamanın tipine göre fiyatlar değişmektedir.

 1. İyi çalışmalar benim sorum şu,üst alt arka dişlrrim kaplama 1ay öncesi çok ağrıdı dr.a gitti kaplamanın altındaki dişler çürümüş iltihaplanmış çekilmesi lazım dediler antibiyotik aldım bu Çarşamba çektircem oraya implant yapılır mı devlet karşılarmı ne kadarını karşılar

  1. Merhaba, diş çekiminden hemen sonra da implant yapılabilmektedir. Ancak dişin durumunu görmek gerekir. Net bir planlama yapmak için muayene sonrası bilgi vermek daha sağlıklı olacaktır. Malesef SGK özel ağız ve diş sağlığı kuruluşları ile anlaşma yapmamaktadır. Resmi sağlık kurumlarında belli şartları sağlayan hastalarda sınırlı ödemeler yapılmaktadır. Güncel durumu araştırmak gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  1. Hülya Hanım Merhaba,
   İlk muayene profesörlerimiz tarafından yapılmaktadır ve ücretlidir. Bir adet panoramik radyografi ücrete dahildir. Muayene sırasında alternatif tedavi planlamaları hakkında da bilgi verilmektedir. İnternet sayfalarında kliniğin ücret bilgilerinin paylaşılması mevzuata aykırı olduğu için paylaşılamamaktadır. 312 433 33 21 veya 0535 047 23 44 Whatsapp/BIP hattımızdan ücret bilgisi alabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba, üst köpek dişim sallandigi için Numune Hastanesi’nin semt polikliniği dişin koku curudugunden çekti,dis süt disimmia.Koku içerde yan yattigindan implant yapılamadı,üniversite hastanesinde ameliyat olmam gerekiyor dendi,şu an emziriyorum,tüm bu işlemleri siz yapiyormusunuz ve maliyeti ne olur

  1. Tülay Hanım Merhaba,
   Evet gömülü diş çekimi ve implant uygulamalarını yapıyoruz. Maliyet bilgisini buradan paylaşmamız mevzuata aykırı olduğundan paylaşamamaktayız. 0312 433 33 21 veya 0535 047 23 44 Whatsapp/BIP hattımızdan ücret bilgisi alabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir