Bir çok hastamız tarafından çok merak edilen bir husus olmasına karşın, ülkemizde özel sağlık kuruluşlarının diş tedavi fiyatlarını internetten ilan etmeleri mevzuata aykırı olarak yorumlanmaktadır. Bu nedenle genellikle internet sitelerinde kliniklerin kendi fiyat listeleri yayınlanmamaktadır.

Fiyat bilgisi almak isteyen tüm hastalarımıza önerimiz Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) her yıl güncellenen “Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” tarifesini incelemeleridir. Bu fiyat listesinin başlangıçtaki hazırlanma amacı, tüm diş hekimleri için en düşük maliyetlerin hesaplanması ve en düşük fiyat sınırının çizilmesidir. Bir süre öncesine kadar bu liste TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi adıyla ilan edilmekteydi. Ancak artık rehber tarife olarak yayınlanabilmektedir. Ülkemizde özel sektör dahil sağlık hizmetlerinin fiyat belirlemesi yetkisi T.C. Sağlık Bakanlığı’na aittir. Eskiden Türk Diş Hekimleri Birliği’nin fiyat listesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanır ve “TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” olarak resmileşerek yürürlüğe girerdi. Tüm diş hekimleri fiyatlarını bunun üzerinde belirlemek zorundaydı. Ancak uzun zamandır Sağlık Bakanlığı bu listeyi onaylamadığı için liste resmileşememekte, asgari bir sınır olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle ismi “Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” olarak değiştirilmiştir. Şu anda zorlayıcı bir hükmü olmayıp, sadece rehber olması için yayınlanan bu tarife, hala piyasa koşullarını baz alarak güncellenmektedir. Türkiye’deki diş tedavi hizmetlerinin ücretleri hakkında fikir sahibi olmak için 2022 yılı Ağustos ayında yayınlanmış olan tarifeyi inceleyebilirsiniz. 

Diğer taraftan muayene yapılmadan fiyat bilgisi almak yanıltıcı olmaktadır. Örneğin “zirkonyum kron” tanımlaması birden fazla kaplama kalitesini ve türünü tarif edebilmekte ve aldığınız fiyatları karşılaştırmanız mümkün olmamaktadır. Sadece zirkonyum kullanılarak üretilen kaplamalar daha ucuzken, alt yapısı zirkonyum olup üzerine porselen kaplama yapılan kaplamalar daha yüksek maliyet getirmektedir ve çok daha estetik sonuçlar vermektedir. Zirkonyum üzerinde kullanılan porselenin kalitesi de önemlidir. Telefondan alınacak bilgi ile bu konuda objektif karşılaştırma yapmak mümkün olmamaktadır. Yapılması önerilen tedavi planlamaları hekimin uzmanlık alanına, ekolüne göre değişebilmekte, bazen tedavi sürecinde bile planlama değişikliği gerekebilmektedir. Örneğin kliniğimizde arka dişlerde daha dayanıklı olan klasik metal destekli porselen tercih edilirken, ön bölgede estetik olarak daha avantajlı olduğu için zirkonyum kaplamalar daha çok tercih edilmektedir. Hastamızın beklentileri ve ihtiyaçları da tedavi planını etkilen önemli faktörlerdir. Bunlar yüz yüze görüşülmeden belirlenemeyecek hususlardır.

Yukarıdaki gibi nedenlerle telefonda alınan fiyatlar, yapacağımız tedaviyi tam olarak temsil etmeyecektir. Bu nedenle asıl olan tedavinizi yaptırmayı düşündüğünüz diş hekimi veya uzman hekime muayene olup, alternatif tedavi planları ile birlikte aklınıza takılan tüm hususları diş hekimi veya uzman hekiminizle görüşmektir.  Hekiminiz gerekiyorsa ekibinde diğer uzmanlarla konsültasyon yaparak sizin için en uygun tedavi planı seçeneklerini sunacaktır. Unutmayınız ki her zaman tek bir doğru tedavi planı yoktur. Genellikle her biri doğru olan birden fazla alternatif tedavi planı söz konusu olmaktadır. Bu aşamada maliyet ve ödeme şartları konusunda bilgi almak en doğru yaklaşımdır. Tüm bu değerlendirmeleri yapabilmek için – gerekirse aynı seansta tomografi çekip değerlendirmek de dahil – kliniğimizde muayene ve tedavi planlaması için her hastamıza en az 45 dakika süre ayrılmaktadır.

Diş Hekimi Muayenesi Neden Ücretli?

Maalesef bu soru ile sıklıkta karşılaşmaktayız. Tüm dünyada “hekim” sıfatlı meslek sahipleri hastasını değerlendirmek için muayene yapar. Muayene sırasında telefonda alamayacağı bilgilere sahip olur. Hastasını gözler, dinler, dişlerin ve çevre dokuların durumunu görerek, dokunarak vb değerlendirir. Genel sağlık durumu ilişkisine bakar. Gerekirse ek radyolojik (panoramik radyografi, konik ışınlı 3 boyutlu tomografi gibi) ve laboratuvar tetkikleri ister. Bunun için zamanını, bilgisini ve tecrübesini kullanır. Dünyanın her yerinde “hekim”ler muayene ücreti alır. Röntgen çektirildiğinde röntgen ücreti alınır. Bunlar, tedavi ücretinden bağımsızdır ve “tedaviye devam ederseniz muayene ücretini düşeriz” veya “röntgeninizi almak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekecek” denmesi etik açıdan irdelenmesi gereken hususlardır. Nasıl ki bir genel cerrah muayene ücreti alıyorsa, ek tetkik istediğinde onların ücretleri ödeniyorsa ve ameliyat olduğunuzda bu ücretler toplam tutardan düşülmüyorsa diş hekimliğinde de böyledir. Çünkü “hekimlik” mesleği bunu gerektirir.

Kliniğimizde sunulan hizmetler ve muayene ücreti bilgisi için 0 312 433 33 21 i arayabilir, 0535 047 23 44 nolu WhatsApp/BİP hattımızdan bize ulaşabilir veya bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. AKADENTIA ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.