Pedodonti olarak da bilinen “Çocuk diş hekimliği” diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Çocukların diş sağlığını geliştirmeyi amaçlayan bu uzmanlık, aileler için de eğitici kaynaklar ve koruyucu diş hekimliği geliştirme konusunda yoğun şekilde çalışmaktadır. Çocuk diş hekimliği uzmanlığı; bebeklik, çocukluk ergenlik dönemine kadar (15-16 yaş) koruyucu ve düzeltici diş tedavi hizmetleri ile ilgilenmektedir. Genel anestezi uzmanları ile birlikte sedasyon ve genel anestezi tekniklerini de kullanarak tedavi hizmeti sunumu klinik pratiklerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yöntemlerle çocukta diş hekimi korkusu oluşmadan bir seferde tüm diş tedavilerinin yapılması sağlanmaktadır.

Bebeğimizi diş hekimine ne zaman götürmeliyiz?

Bebeklerde ilk çıkan dişten sonraki 6 ay içerisinde veya en geç birinci yaş gününe kadar çocuk diş hekimliği uzmanına veya diş hekimine başvurulması önerilmektedir. Bunun amacı diş hekimi ve aile arasında kapsamlı ve devamlı bir ilişki kurulmasının bireyin diş sağlığı için çok önemli olmasıdır. Bu yakın ilişki sayesinde çürük oluşmasını engelleyecek tedbirler alınabildiği gibi, oluşan çürüklerin de erken tespit edilmesi sayesinde çok daha basit işlemlerle tedavi sağlanabilmektedir. Ayrıca diş yapısı için zararlı olan parmak emme, dil emme, dilin diş arasına sokulması vb alışkanlıkların tespiti ve düzeltilmesi açısından da aile/diş hekimi birlikteliği önem arz etmektedir. Gerektiğinde çocuk diş hekimi, ortodonti, çene cerrahisi gibi farklı uzmanlık alanlarının da desteği alınarak, zamanında ve erken müdahalelerle sorunların çözülmesi mümkün olabilmektedir.

Dental Home nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi 1 yaşından önce başlayan, bireyin ömrü boyunca devam edecek olan, kapsamlı, sürekli olan ve aileyi merkeze alan bu ilişki şekli yabancı literatürde “dental home” olarak tanımlanmaktadır. Türkçe’de henüz bir karşılığı bulunmayan bu tanımlama “aile diş hekimliği” olarak düşünebilir.

 

Soru sormak veya randevu almak için lütfen tıklayınız.