Diş Bakımı, Diş Beyazlatma

 

Diş rengi; sadece estetik restorasyonlar için veya diş beyazlatma için doğru diş rengini seçmek zorunda olan diş hekimleri için değil, kendi gülüşlerini güzelleştirmek isteyen kişiler için de önemli bir konudur. İngiltere’de yetişkin popülasyonun yaklaşık %20’si mevcut diş renginden memnun değildir. Bu oran Amerika’da %34, Çin’de şehirde yaşayanlarda ise yaklaşık %53’tür.

Diş renklenmelerinin çok çeşitli sebepleri olabilir. Dış etkenlere bağlı renklenmeler, genellikle diş fırçası ve macununun aşındırıcı etkisi dışında kalan bölgelerde ortaya çıkma eğilimindedir. Sigara içilmesi, tanninden zengin (üzüm, kızılcık, yeşil çay gibi) yiyecek tüketilmesi, klorheksidin gibi bazı katyonik maddeler renk değişikliği riskini artırır.

Diş beyazlatma işleminden en iyi sonucun alınabilmesinde, diş hekiminin çabası kadar, hastaların konu hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve diş hekimi ile iş birliği yapması da çok önemlidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatmada kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi Ofis tipi beyazlatma sistemidir.
Canlı dişlerin ofis tipi beyazlatması (genellikle “power bleaching” olarak isimlendirilir), dişlerin %30-35 hidrojen peroksit veya karbamid peroksit kullanılarak daha açık bir renk alması için tasarlanmış prosedürlerdir. Bu prosedür en kısa sürede, en az diş hassasiyeti ile en yüksek beyazlatma etkisini sağlar. Ürünün özelliklerine göre ofis tipi beyazlatma süreci 30 ile 60 dakika arasında değişebilmektedir. Tedavi süresince, ağzın açık tutulması için dudak/yanak retraktörü kullanılmaktadır. Dişetleri, hidrojen peroksit jelinin irritan etkisinden bir bariyer ile korunur. Tedaviden önce ve sonra diş rengi tespit edilir ve kaydedilir.

Ofis tipi beyazlatma, en hızlı ve en etkili beyazlatma yöntemi olsa da farklı alternatifler de mevcuttur. Asitle aşındırma, Asit/mekanik aşındırma, rezin infiltrasyon tekniği gibi alternatif teknikler diş hekimi tarafından uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar renklenmenin tipine göre seçilmelidir. Özellikle asit kullanılan yöntemler minede aşınmaya neden olduğundan vaka seçimi ve uygulamasında azami özen gösterilmelidir. Rezin infiltrasyon tekniğinin asıl amacı yeni başlayan çürüklerin tedavisidir. Bu teknikle minenin hipokalsifikasyonu (mineral kaybı) sonucu oluşan tebeşirimsi görüntünün maskelenebilmesi, bu tarz renklenmelerde kullanımının yolunu açmıştır. Hasta tarafından uygulanabilen ev tipi, paint on veya beyazlatıcı diş macunları gibi alternatif diş beyazlatma yöntemleri de mevcuttur. Ev tipi beyazlatma, diş hekimi tarafından hazırlanan, kişiye özel kalıplar kullanılarak hasta tarafından uygulanan bir sistemdir.

Diş Beyazlatma Riskli Bir İşlem midir?

Diş beyazlatma, tüm tedavi şekilleri gibi bazı riskler ve sınırlara sahiptir. Ofis tipi diş beyazlatmada meydana gelebilen komplikasyonlar sık değildir ve genellikle ufak çaplıdır.

Diş hassasiyeti muhtemel risklerden biridir. Beyazlatma süreci boyunca bazı hastalar diş hassasiyeti şikayeti yaşayabilir. Daha öncesinde hassasiyet şikayeti olmayan dişlerde bu normaldir ve genellikle hafiftir. Eğer önceden mevcut olan diş hassasiyetiniz varsa, bu işlemden önce diş hekimi bilgilendirilmelidir.

Diğer bir risk, dişeti ve yumuşak doku irritasyonudur. Beyazlatma işlemi; dişetlerinde, dudaklarda veya yanak mukozanızda iltihabi reaksiyona sebep olabilir. Bu reaksiyon genellikle ağartma jelinin bu dokularla temas etmesi sonucunda ortaya çıkar. Bunu önlemek için ağza koruyucu materyaller yerleştirilmektedir. Ancak her türlü çabaya rağmen nadiren de olsa bu tür irritasyonlar olabilmektedir. Herhangi bir irritasyon meydana gelirse, genellikle etkisi hafif olmakta ve kısa sürede iyileşmektedir. Böyle bir durumda ılık tuzlu su ile gargara yapılması rahatlatıcı olabilir.
Kompozit dolgular veya diğer restorasyonlar hiç beyazlamayabilir veya çok az beyazlayabilir. Beyazlatma işlemi sonrası mevcut restorasyonların yeni diş rengine göre yenilenmesi gerekebilir.

Çoğu vakada belirgin bir beyazlama elde edilir. Ancak dişlerin ne kadar beyazlayacağını ön görmenin kesin bir yolu yoktur. Beyazlama miktarı renklenmenin tipine göre farklı olabilir. Hamile veya emziren bayanlarda, 14 yaşından küçük çocuklarda veya bilinen peroksit alerjisi olan kişilerde ofis tipi beyazlatma yapılması önerilmemektedir.

Beyazlama etkisinin süresi kişiden kişiye değişir. Beyazlığın kalıcılığı, dişlerin orijinal rengine bağlı olduğu gibi sigara veya renkli gıda (kahve, çay gibi) tüketme alışkanlıklarından da etkilenmektedir. Beyazlığın uzun ömürlü olması için sigara, tütün çiğneme veya elektronik sigara dahil tütün ürünlerinin kullanılmaması, kullanılıyorsa bırakılması önerilir.

Diş Beyazlatma fiyatları ne kadardır?

Diş beyazlatma fiyatları, en çok merak edilen konulardan birisidir. Hizmet fiyatlarının internet ortamından duyurulması mevzuata aykırı olduğundan burada paylaşılamamaktadır. Ancak bu hizmetin ne kadar olması gerektiği ile ile ilgili bir fikir oluşması açısından Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından hazırlanmış olan asgari ücret tarifesi bir fikir verebilir. TDB tarafından 2023 yılı için belirlenmiş olan – kullanılan beyazlatma malzeme bedeli hariç –  tek çene için diş beyazlatma fiyatı 3010 TL, alt-üst çene için 6020 TL‘dir. Hizmetlerimiz hakkında bilgi ve randevu almak için  0 312 433 33 21’i arayabilir veya Bilgi Al bağlantısını kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir