Bir çok hastamız tarafından çok merak edilen bir husus olmasına karşın, ülkemizde özel sağlık kuruluşlarının diş tedavi fiyatlarını internetten ilan etmeleri mevzuata aykırı olarak yorumlanmaktadır. Bu nedenle genellikle internet sitelerinde kliniklerin kendi fiyat listeleri yayınlanmamaktadır.

Fiyat bilgisi almak isteyen tüm hastalarımıza önerimiz Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) her yıl güncellenen “Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” tarifesini incelemeleridir. Bu fiyat listesinin başlangıçtaki hazırlanma amacı, tüm diş hekimleri için en düşük maliyetlerin hesaplanması ve en düşük fiyat sınırının çizilmesidir. Bir süre öncesine kadar bu liste TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi adıyla ilan edilmekteydi. Ancak artık rehber tarife olarak yayınlanabilmektedir. Ülkemizde özel sektör dahil sağlık hizmetlerinin fiyat belirlemesi yetkisi T.C. Sağlık Bakanlığı’na aittir. Eskiden Türk Diş Hekimleri Birliği’nin fiyat listesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanır ve “TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” olarak resmileşerek yürürlüğe girerdi. Tüm diş hekimleri fiyatlarını bunun üzerinde belirlemek zorundaydı. Ancak uzun zamandır Sağlık Bakanlığı bu listeyi onaylamadığı için liste resmileşememekte, asgari bir sınır olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle ismi “Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” olarak değiştirilmiştir. Şu anda zorlayıcı bir hükmü olmayıp, sadece rehber olması için yayınlanan bu tarife, hala piyasa koşullarını baz alarak güncellenmektedir. Türkiye’deki diş tedavi hizmetlerinin ücretleri hakkında fikir sahibi olmak için 2022 yılı için yayınlanmış olan tarifeyi inceleyebilirsiniz. 

Kliniğimizde sunulan hizmetler ve fiyat bilgisi için 0 312 433 33 21 i arayabilir, 0535 047 23 44 nolu WhatsApp/BİP hattımızdan bize ulaşabilir veya bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. AKADENTIA ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.